A cafeteriaszabályok változása felerősítette a korábbi években beindult folyamatokat, az egyéni befizetések szerepe tovább növekedett - árulta el a Portfolio-nak adott interjújában Studniczky Ferenc. Az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a célzott juttatási forma felértékelődéséről, az aktuális pénztári piaci trendekről, az új tagok új magatartásáról, felhasználói szokásairól és a várható digitális fejlesztésekről.
Megérkezett az új Portfolio: Magyarország gazdasági hírportálja a friss dizájn mellett számos új funkcióval bővült. Most videóban is bemutatjuk, hogyan működik az új oldal!
Már két évvel az alapítása után 340 millió forintos befektetéshez jutott a vállalatoknak és rajtuk keresztül az egészségtudatos munkavállalóknak digitális egészségprogramot kínáló Fitpuli. Ennek apropóján beszélgettünk Oláh Dániel és Békási Sándor alapítókkal, akik mindketten a mindennapi betegellátást tették félre, hogy főállásban vállalkozók legyenek. Szóba került, hogy mely országokban tervezik a terjeszkedést, milyen trendeket látnak a nemzetközi egészségügyben és hogy milyen kapcsolat lehet a szolgáltatás és az állami egészségügy között. Egyúttal megkerestük a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelőt, akik már a kezdetekkor fantáziát láttak a startupban.
A hatékony állam fogalma és annak gyakorlati vetületei kerültek terítékre a Magyar Közgazdasági Társaság műhelysorozatának negyedik beszélgetésén. Csath Magdolna egyetemi tanár, Lázár János országgyűlési képviselő, Domokos László ÁSZ-elnök és Banai Péter pénzügyminisztériumi államtitkár a beszélgetés során arról vitázott, hogy sokan vagy kevesen dolgoznak az állami szférában, mérjük-e az állam működésének hatékonyságát, az állami szolgáltatások minőségét, mire jók az állami hatékonyság javítását célzó versenyképességi javaslatok. Természetesen szóba kerültek a legfontosabb állami szolgáltatások, az oktatás és az egészségügy színvonala, de az állami vállalatok mellett sem mentek el szó nélkül a meghívott panelbeszélgetők.
Néhány héttel ezelőtt a semmiből váratlanul megjelentek az Állami Egészségügyi Ellátó Központ éves jelentései az egészségügy humánerőforrás helyzetéről. A fontos adatokra éveket kellett várni, pedig az adatok azt mutatják: nőtt az orvosok száma. A részletes kép azonban nem ennyire rózsás.
Az egész 2018-as évben kitartott a lendület, ami a gazdaság fehéredését illeti és még az idei év elején is érezhető hatása volt, feltehetően a legutóbb bevezetett intézkedésnek. Az online számla rendszere eddig nagyon bevált, számításaink szerint 200-250 milliárd forint plusz bevételt termelhetett az államkasszának. Bemutatjuk, hogyan.
Különleges forma, megint. Nem SUV, végre. 225 lóerő, sportos hangulat, rendkívül hasznos vezetéstámogató technológiai megoldások - röviden így foglalható össze a Peugeot legújabb modellje, az 508-as, és annak is GT változata. Összességében érdekes, izgalmas és sokak által szerethető autó, kérdés, hogy egy ilyen piaci környezetben képes-e áttörni a kettős falat, a SUV-ok és a prémium limuzinok ellenében.
Az egészségügy is tud üzlet lenni Magyarországon, nem is akármilyen: gyűjtésünk szerint a magánpiaci szolgáltatók 2018-as éve is jól sikerült, a 2017-es kimagasló évet azonban nem sikerült megismételni. Az árbevétel növekedési üteme csökkent, azonban az adózott eredmény tekintetében érzékelhető javulásokat tapasztalhatunk. Érdekes trendet figyelhetünk meg a magánszolgáltatók által foglalkoztatottak létszámában is. Közben két érdekességre is bukkantunk a két legnagyobb piaci szereplőnél.
Komoly érdeklődés tapasztalható a nagycsaládosok autóvásárlását támogató, héten indult program iránt. Ezért ezúttal videóban mondjuk el, mit gondolunk róla és mit érdemes tudni a családtámogató intézkedésnek beharangozott lépésről.
Fontos nap július elseje a magyar egészségügyben, ez a magyar egészségügy napja, 1818-ban ezen a napon született Semmelweis Ignác. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi illetékeseit meg is szólaltatták az ünnep alkalmából, akik meglehetősen egyoldalúan értékelik az ágazatban zajló folyamatokat.
A bejelentése után 5 hónappal július elsején életbe lépett a nagycsaládosok autóvásárlását támogató program. Friss összeállításunkban megnéztük a legalább 7 üléses modellek aktuális listaárát (alapárakat), és érdekes trendre bukkantunk.
Minden korábbinál kedvezőbb hiánypályát vázolt fel a kormány a következő évekre a 2020-as költségvetéshez most csatolt kitekintő alapján. A részletes számokból az is kiolvasható, hogy az elkövetkező években tovább híznak a büdzsé szabad tartalékai, 2023-ra már megközelíthetik a 800 milliárd forintot, ami akár méretes adócsökkentésre is lehetőséget ad.
Jövőre a kormány minden eddiginél magasabb összegben számít a népegészségügyi termékadóra - szúrta ki a Portfolio a 2020-as költségvetés részletező sorai között. A 35%-os NETA-bevétel növekedését látva sokan adóemelésre gondolnának, azonban a Pénzügyminisztérium lapunknak küldött tájékoztatásából kiderül, ezúttal nem erről van szó.
Ezermilliárdok a családoknak, belengetett további állami béremelés, plusz 1,5 havi juttatás az állami egészségügyi intézményeknek, több pénz a nyugdíjasoknak - csak néhány példa, hogy mely területeken várható plusz kiadás a 2020-as költségvetésben. Részletesen elemezzük a jövő évi büdzsé bevételi és kiadási tételeit.
A 2020-as költségvetés beterjesztésével egy időben a kormány benyújtotta a jövő évi adócsomagot. A legfontosabb változásokat gyűjtöttük egy cikkbe.
A kormány 2020-ban nagyot lép a költségvetési fegyelem javításának irányába, karnyújtásnyira kerül ugyanis a valódi nullás egyenleg teljesítéséhez, legalábbis az EU felé fontos hiánymutató szerint. Persze ehhez kell az, hogy teljesüljön a kedvező GDP-növekedési pálya, a bejelentett gazdaságtámogató lépések érdemi hatással járjanak, megvalósuljon a kormány újabb körös gazdaságfehérítő terve és egy lényeges elszámolási tétel is szükséges. Részletesen értékeljük a 2020-as költségvetést a legfontosabb hiányszámok és háttérfolyamatok oldaláról, következő cikkünkben pedig az egyes kiadási területeket mutatjuk be.
Mire számíthat Lengyelország az amerikai elnökválasztás után?
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Washingtonnak adott a lehetőség, kérdés, élnek-e vele.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?